Shawane Dagosiwin LogoShawane Dagosiwin - Being respecful, caring and passionate about Aboriginal research

Aboriginal Education Research Forum 2014

Agenda at a Glance

Wednesday, April 30, 2014
Time Event/Activities
7:00 a.m. Pipe Ceremony
  • Elder Myra Laramee
8:00 – 9:00 a.m. Continental Breakfast – Wellington Ballroom
9:00 – 10:30 a.m. Opening Ceremony

Welcoming Remarks

Keynote Speaker

  • Verna Kirkness
10:30 – 10:45 a.m. Health Break
10:45 a.m.–12:15 p.m. Concurrent Sessions 1
  • Elder Sharing – Elder Levinia Brown
  • Archives of the Truth and Reconciliation Commission (Camille Callison & Ry Moran)
  • Red Worn Runners – A Narrative Inquiry into the experiences of Aboriginal Youth and their Families in an Urban School Setting (Dr. Sean Lessard)
  • Closing the gap: Enhancing young Aboriginal Children’s mathematical thinking and reasoning skills (Marina Papic)
  • Informing Practice with Participatory Action Research (Shari Wallace, Shelly Niemi & Victor Jim)
  • A Critical re-conceptualization of Traditional Ecological Knowledge: First Nations psychosocial narratives of Healing, Advocacy, Expression, and Reciprocity (Kris Kelly)
  • Tools to Create Conversations Around the Written Words on Water (Sherry Boudreau)
  • Preserving Indigenous knowledge through interdisciplinary research with the direct and active involvement of Indigenous Peoples (Dr. Jose Zarate & Dr. Laara Fitznor)
  • Integrating Aboriginal Documentaries and Movies into School, University, and Community-Based Curricula (Dr. Helen Armstrong)

 

12:15 – 12:30 p.m.

12:30 – 12:45 p.m.

Lunch – Wellington Ballroom
  • Induction of Shawane Dagosiwin Honourary Planning Members – Mary Young and Helen Armstrong
  • Presentation of Awards by the Advanced Education Training and Literacy Aboriginal Advisory Council (AETLAAC)
12:45 – 1:30 p.m. Cultural Entertainment
  • Championship Fiddler Jason Lepine
1:30 – 2:30 p.m. Concurrent Sessions 2
  • Elder Sharing Session – Elder John Martin
  • Teaching and Learning as an Act of Love: An Examination of the Impact of Seven Traditional Indigenous Teaching Practices in Teacher Education and on Teacher’s Classroom Practices (Dr. Myra Laramee)
  • The Psychological Healing Potential of Education (Dr. Glen McCabe)
  • Remembrance of Things Past: Winnipeg’s Rooster Town, the Last Metis Road Allowance Community in Winnipeg (Lawrence (Lawrie) Barkwell)
  • ECHO – Creating a space of belonging and community for Grade 9 and Grade 10 students (Patti Sayies & Dionne Deer)
  • Taking Control of Aboriginal Research: Our Time for Community Action (David Anderson)
  • Anishinaabe Elder’s Share Stories on their Perceptions about Anishinaabe Identity for School Success (Marlene Gallagher)
  • Renewing relationships at the centre: Creating a postcolonial understanding of Asiniskow Ithiniwak (Rocky Cree) heritage (Myra Sitchon)
  • Mina’igoziibing: A History of the Anishinaabeg of pine Creek First Nation in Manitoba (Georgina Nepinak)
2:30 – 3:00 p.m. Health Break
3:00 – 4:15 p.m. Concurrent Sessions 3
  • Elder Sharing Session – A beacon of hope, something to look forward to and live for!
    (Elder Don Robertson)
  • The Rural Manitoban Generational Metis Identity Project: How Oral History Research can inform Metis Knowledge, Language, Culture, Community, and Future Research (Brielle Beaudin)
  • Improving Success for Aboriginal Learners Through Collaboration  (Dianne Bassendowski & Caron Jones)
  • Aboriginal Students’ voices in Junior-level English Courses (Dr. Anna Chilewska)
  • Teaching with an Indigenous flavour: The implementation of a culture-oriented and environmentally sourced math and science education programs for Canadian Aboriginal youth (Dr. Anthony N. Ezeife, Dr. Bulent Mutus & Russell Nahdee)
  • Aboriginal and Non-Aboriginal Educators Learning to Work Together (Dr. Mary Young & Janice Huber)
  • Belonging, Believing, and Becoming: Approaches to Adult Aboriginal Education that Promote Success (Kimberly Embleton & Sharon Slater)
  • Introducing Pisim finds her Miskanow: Collaborative content development to support a student’s miskanow (holistic path) (William Dumas, Myra Sitchon & Kevin Brownlee)
  • Community Participation in developing Aboriginal Curriculum (Esther Sanderson & Doris Young)
7:00 p.m
  • Round dance
Thursday, May 1, 2014
Time Event/Activities
7:00 a.m. Pipe Ceremony
  • Elder Martin
8:00 – 9:00 a.m.

Continental Breakfast – Centennial Ballroom

9:00 – 10:00 a.m. Day Two Summary
  • Dr. Laara Fitznor & Marlene Atleo
Keynote Speaker
  • Dr. Sherry Peden
10:00 – 10:15 a.m. Health Break
10:15 a.m.– 12:00 p.m. Concurrent Sessions 4
  • Elder Sharing Session – Spirituality and Lifelong Learning
    ( Elder George Fleury
    )
  • Two-Spirited People: A new look at Indigenous Gender and Sexuality (Albert McLeod )
  • How the Saskatoon Tribal Justice Program Prevents Indigenous Youth from Engaging in Criminal Behaviour (Dr. John G. Hansen)
  • Re-Contextualizing the Architectural Learning Experience: The AlterNATIVE Perspective (Part V) (Kenneth J. Jake Chakasim)
  • Elder’s perspectives on Indigenous research: Speaking the truth (James Shawana)
  • Supplementing Aboriginal Post-Secondary Education Programs with Aboriginal Music and Art Activities (Karen Favell)
  • Developing an Indigenous Women’s Leadership and Research Institute (Chief Cathy Merrick & Sandra Delaronde)
  • Medicine Wheel Methodology (Colleen West)
  • Touring Turtle Island: Fostering Leadership Capacity to Support First Nations, Metis and Inuit Learners (Dr. Sherry Peden & Dawn Wallin)
12:00 – 1:00 p.m. Lunch – Wellington Ballroom
1:00 – 2:30 p.m. Concurrent Sessions 5
  • Bannock and Tea Grandparents Circle
2:30 – 3:00 p.m. Health Break
3:00 – 4:15 p.m. Concurrent Sessions 6
  • Elders Sharing Session – Elder Emma Gossfeld
  • Together in Success: What “Success” Means to Female Post-Secondary Students in the North (Brandee Albert & Delia Chartrand)
  • Nikis: Memory Mapping as Indigenous Community Healing Work (Brenda Wastasecoot)
  • Ininiwin, nehiyawewin, nehithawewin: Challenges and Processes of Documenting a Polysynthetic Language (Kevin Lewis & Vivian Young)
  • Indigenous Dance as a Social Determinant of Health and Well Being (Sandra Lamouche)
  • Traditional Aboriginal Games: Mentoring Future Indigenous Leaders (Blair Robillard, Heather McRae & Sonja Schulzki)
  • A Divisional Journey of Treaty Education Initiative from a Student Perspective
    (Siobhan Faulkner & Tuelon Collegiate Students)
  • Supporting First Nations, Metis, and Inuit students in post secondary education programming: Respecting community, research, practice and dissemination (Dr. Marlene Atleo & Dr. Laara Fitznor)
  • Ki taniskotapaninanak – Kinanaw Revisited (Elder Stella Neff, Doris Young & Esther Sanderson)
4:15 p.m. Closing
  • Closing Circle
  • Closing Prayer
  • Adjournment